A terhesség 9 hónapja bármilyen nehéz is volt a baba születése után széppé válik. Szeretnénk újra átélni. Azonban, ha épp kismamák vagyunk vannak olyan tünetek, amik miatt szeretnénk mielőbb túlesni ezen az állapoton.
Most a legnehezebb terhességi tüneteket foglaltuk össze nektek. Próbáltunk összeszedni néhány technikát, amivel csökkenthetőek az adott nehézségek. Persze minden kismami és minden terhesség más és más, de azért lehet próbálkozni.
1. Gyomorégés
A méh növekedésének hatására egyre nagyobb nyomás nehezedik a gyomorra. Így sokszor előfordul, hogy a gyomortartalom elérheti a nyelőcső alsó részét, mely a szegycsont alatt égő érzést okozhat. Kellemetlen társulás a böfögés, mely gyakran előforduló kísérő tünet. Ez az érzés bizonyos ételféleségek elfogyasztásával összefüggésben jelentkezhet, ezért a megfigyelés alapján kerülni kell ezeket az ételeket. A felszaporodó gyomorsav lekötésére legalkalmasabb a tej. Inkább többször, de keveset egyen a kismama, és jó, ha elkerüli a bőséges vacsorákat. A vacsora után legalább 1 óra teljen el a lefekvésig. A túl fűszerezés sem ajánlatos ebben az időszakban. Gyomorégés idején legjobb párnákkal felpolcolt lábbal ülni vagy feküdni.
2. Reggeli hányinger
A hányingert és a hányást a hirtelen bekövetkező hormonváltozás okozza. Ez főleg a terhesség első három hónapjára jellemző. Hányingerkor próbáljon meg egy kis vizet inni a kismama, de egy szelet pirítós kenyér vagy keksz elfogyasztása is segíthet. A lefekvés előtti utolsó étkezéskor javallott fehérjéket enni, húst, sajtot, tojást. Fontos a rendszeres étkezés, soha nem szabad megvárni az éhségérzetet. Sokszor, de keveset szabad enni, kerülve a nagyon fűszeres és zsíros ételeket.
3. Vizelési inger
A terhesség meglehetősen gyakori tünete a vizelési inger. Ha ezt égő fájdalom is kíséri közben, húgyúti fertőzésre lehet gyanakodni. Enyhítheti a csípő érzést, ha sok vizet fogyaszt a kismama, mert ezzel a vizelet savassága hígabbá válik, de feltétlenül orvoshoz kell fordulnia. Vizsgálat előtt közölje várandósságát, hogy a szakember a terhességben is szedhető gyógyszert írja fel.
4. Székrekedés
A székrekedés leginkább a progeszteron terhességi hormon hatására jön létre, mivel ez nyugtatja, lelassítja az izmokat, ezért a bélmozgást is renyhébbé teszi. Sok víz, gyümölcslé és magas rosttartalmú ételek, valamint magvak, müzli fogyasztása serkentőleg hat a belek mozgására. Nagyon fontos a kismama rendszeres testmozgása is.
5. Izzadékonyság
Ez a jelenség az aktívabb, felgyorsult vérkeringés hatására jön létre. A kismama a nyári meleget is nehezebben viseli, és a legkisebb terhelésre izzadni kezd. Ellenszere a sok folyadékfogyasztás és a pihenés. Enyhíteni lehet a forróságérzetet a néhány percig csuklóra folyatott hideg vízzel. A lehűtést segítheti a rövid ideig tartó hideg vízbe állás is.
6. Izomgörcs
Só vagy kalcium hiánya okozza a terhesség folyamán. Segít, ha nyújtott térddel megfogja a kismama a lábfejét, és óvatosan hátrahúzza. Ha a terhesség már előre haladott, segítséggel kell végezni. A görcsök megelőzhetők, ha lefekvés előtt pár percig rendszeresen végzik ezt a tornát.
7. Visszerek
A visszerek kékes-lilás vonalak a bőr felszíne alatt, főként a lábakon és a bokán, a terhesség idején. A jelenség oka a vérmennyiség növekedése és a méh mérete. A vénák egyre nagyobb terhelés alá kerülnek, ezért néhányuk megduzzadhat, megrepedhet. Ennek megelőzésére a kismamának kerülnie kell a hosszú ideig tartó álldogálást, inkább üljön felpolcolt lábakkal, ahányszor csak lehetséges. Ne üljön keresztbe tett lábakkal, és feltétlenül szerezzen be az erre a célra használatos speciálisan készített harisnyát.
8. Fáradtság
A test számára nehéz munka az áldott állapot. Meg kell próbálnia a kismamának azt, hogy a nap lehető legtöbb idejét pihenéssel töltse. Fontos a legalább 8 órai alvás is. A kemény fizikai munka mindenképpen kerülendő, mert ártalmas is lehet.
9. Medencetáji fájdalom
A terhesség idején ellazulnak, nyúlékonyabbá válnak az ízületek, ezért sokszor fájhatnak is. Sok pihenéssel, kerülve a hosszas álldogálást, ez enyhíthető. Felkeléskor először forduljon oldalra a kismama, és karjával támassza felfelé magát.
10. Repedések /Striák/
A feszülő, megnyúló bőrön vöröses repedések jelenhetnek meg, melyek kifehérednek a szülést követően, de nem mindig tűnnek el. Megjelenésük vagy mennyiségük csökkenthető, ha krémmel folyamatosan keni a bőrét a kismama. Ez segít a feszüléstől egyébként is száraznak, viszketősnek érzett bőrnek is.
Azonnal szólni kell az orvosnak!
- Ha vérzés jelentkezik.
- Ha erős fejfájás alakul ki, vagy kis fénylő pontok ugrálnak a látótérben.
- Ha nagyon megkeményedik a has, és görcsös hasi fájdalom lép fel. A szokatlan hátfájás is gyanús lehet.
- Ha nagyon feldagad az arc, a kéz, a lábfej vagy a boka.
- Ha elesik, vagy egyéb balesetet szenved a kismama.