A cukorbetegség egy igen összetett betegség így a megelőzés lehetőségei is attól függnek, hogy melyik típusú cukorbetegségről van szó.
Az 1-es típusú cukorbetegség: Régen ezt fiatalkori cukorbetegségnek nevezték, mert, elsősorban 37-40 éves kor alatt jelentkezik, de mára bizonyított, hogy bármely életkorban előfordulhat, de még ma is jellemzően fiatalabb korban kezdődik. Oka abban keresendő, hogy az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, így inzulinhiány lép fel. Ez a betegség általában genetikailag fogékony személyekben alakul ki, a betegséget kiváltó életmóddal együtt persze. A betegség kialakulásában bizonyos vírusfertőzések említhetők (mumpsz, Coxsackie B), illetve a korai tehéntejes táplálás. Az 1-es típusú diabétesz megelőzésére egyelőre nincs hatékony módszer.
A 2-es típusú diabétesz megelőzésének lehetőségei: Ezt az 1-es típusúval ellentétben időskori diabétesznek nevezték. Ezeket általában 45 év felett diagnosztizálták. Itt fő kiváltó okok közt említhetjük a mozgásszegény életmódot, és emiatt a betegség korhatára sajnos egyre lejjebb és lejjebb tolódik. Akár már gyermek és serdülőkorban is megjelenhet. Itt is szóba jöhet persze a genetikai háttér, de közel sem nyom annyit a latba, mint az 1-es típusúnál. Indokolja ezt a megállapítást járványszerű terjedése is, és mára ezzel kapcsolatban népbetegségről beszélhetünk.
Az okok pedig, ahogy említettem a mozgás hiánya, és az ehhez kapcsolódó táplálkozás áll. Csak felsorolás szinten a problémákról: kevés mozgás, mozgólépcső, lift, számítógép, tv, autók, buszok, amik sajnos valahol az emberi egészség ellenségei.
Ehhez jön még a reggeli elhagyása, gyorséttermek, pár perces ebédek, nasik, sok cukor, sok kávé, kalóriadús és rostszegény ételek, csoki, kóla, stb…
Ez mind, mind elhízáshoz vezet, ami „megágyaz” a 2-es típusú diabétesz kialakulásának.
Itt a megelőzést az egészséges életmód bevezetése jelenti. Az első és legfontosabb lépés a testsúlyunk normalizálása. Lényeges a mozgás és a kalóriaszegény, rostban gazdag étrend kialakítása. A mozgás minőségére és mennyiségére számos edzésminta van fönt a neten, valamint szakemberhez is fordulhatunk. A lényeg, hogy kezdjük el!!! Meggyőződésem, hogy az én esetemben ez fordította vissza a 2-es típusú diabétesz kialakulását. Ugyan ez igaz a diétára is, bár én ezt később kezdtem, és nem is tartom be olyan szigorúan, mint az edzéseket. De minden ember más, úgyhogy lehet, hogy valakinél meg pont fordítva működik.