A kismamák hüvelyi gombás fertőzés (candidosis-candidiasis, Candida-vulvovaginitis) leggyakoribb tünete a hüvelyváladék felszaporodása. Színe és állagának változása. Ehhez még tárulhat viszketés is. Ha azonban a húgyvezeték is érintett lesz, akkor okozhat gyakoribb és fájdalmas vizelést is.
Ez a fertőzés a hiedelemmel ellentétben gyakran előfordul.
Kialakulásához csak két dolog szükséges. A fertőző gombák jelenléte és egy fogékony vagy legyengült szervezet. Erre ugye tökéletes egy kismama, aki minden energiáját a babájára fordítja.
Mivel gombák kisebb mennyiségben szervezetünkben egészséges állapotban is jelen vannak, a cél a gombák elszaporodásának megakadályozása lenne, amihez szervezetünk ellenálló képességét kell növelni, és elkerülni mindazokat a tényezőket, amelyek a gombák szaporodásának kedveznek.
Azonban a megelőzés is nehéz feladat, hisz a stressz, betegségek amik gyengítik az immunrendszert előfordulhatnak akaratunkon kívül is.
Gombás fertőzésre fokozottan érzékenyek azok, akik
- liszt érzékenyek, vagy más életfajtákra allergiásak,
- immunrendszer átmeneti vagy tartós gyengeségét okozó betegségük van,
- nem megfelelően táplálkoznak (minőségi éhezés), fogyókúráznak,
- antibiotikumos kezelés alatt állnak,
- feszültséggel, stresszel teli életet élnek,
- fogamzásgátlót, hormonkészítményt, szteroidot szednek,
- cukorbetegek,
- szénhidrátban (édesség) gazdag ételeket fogyasztanak,
- babát várnak,
- havi ciklusuk folyamán magas hormonszint változást élnek át.
Azonban van néhány dolog, amit tehetünk.
Ételek
- Próbáljunk egészségesen táplálkozni. A szénhidrátok, különösen a cukrok táptalajt jelentenek a gombák számára ezt csökkentsük.
- Helyette növeljük a keményítőalapú élelmiszerek szerepét.
- Tehát kerüljük: csokoládé, torta, cukros üdítő, édesített készítmények.
- Helyette együnk több gyümölcsöt, zöldséget, főzeléket. Ezek nem nyújtanak táptalajt a gombáknak.
- Fogyasszunk minél több teljes kiőrlésű pékárut, savanyított zöldséget.
- Fokhagyma fogyasztása naponta: nyersen salátaöntethez, vagy leveshez közvetlenül tálalás előtt adagolva.
- Magas B-vitamin tartalmú élelmiszerek előnybe részesítése, különösen a biotint, B6- és B12-t tartalmazó ételeket: karfiol, dió- és mogyorófélék, tejtermékek, szárazhüvelyesek, barna liszt, kukorica, zöldségfélék.
- Naponta fogyasszunk élő flórás joghurtot vagy kefirt.
Kismamaként amúgy sem tanácsos sok cukrot fogyasztani, a baba számára sem kedvező. Nekünk a plusz súly miatt, a terhességi cukor kialakulása miatt, sőt a fogaink miatt sem ajánlott.
Öltözet
Próbáljunk szellősen öltözködni odalent. Ne vegyünk műszálas alsót. Legyen olyan, amiben tud a bőr is lélegezni. Úgysem számít most a divat, azt hiszem ilyenkor egy idő után az első a kényelem mind nekünk, mind a babának.
Higiénia
A gombákra érzékeny nőknek nem javasolt az illatosított szappanok, vagy fürdőadalékok használata. Az ilyen adalékok károsíthatják a bőr savas védőköpenyét, amely normális körülmények között véd a kórokozók, így a gombák ellen. Ugyanezen ok miatt kerülendők az intim spray-k és dezodorált intimbetétek.
Tehát sokszor a több kevesebb. Nem biztos, hogy a túlzott higiénia eltünteti a gombát, sőt akár táptalajt is adhatunk. Itt persze nem azt mondom, hogy ne fürödjünk, de nem kell napjában többször. Elég amennyit amúgy is tisztálkodunk.
Persze kismamaként így is többször állunk a zuhany alá, főleg az ilyen olyan folyás miatt, hiába csinálunk azonban bármit ez csak a szülés után fog elmúlni.
Kezelés
Ma már nagyon jó gomba elleni krémek kaphatóak. Azonban ezekről mindenképp kérjük ki nőgyógyász véleményét még akkor is, ha már tapasztaltunk ilyet és 100%-ra tudjuk, hogy ez megint gomba. Ez a helyzet azért más most kismamaként.:-)
[box type=”warning” align=”aligncenter” width=”620″ ]Vigyázat!!
Nagyon sok tipp olvasható a neten. NE próbáld ki. Még a gyógynövények között is sok olyan létezik, ami kiváló kivéve, ha terhes vagy. Tehát bármit is teszel előtte beszélj az orvosoddal!!![/box]
Nekem szerencsémre nem volt fertőzésem a terhességem ideje alatt. Szülés után viszont igen sajnos 🙁
Sajnos ez a baj igen. Azonban egy nem kezelt fertőzés rengeteg más betegség forrása is lehet.:( Jobban oda kéne erre figyelni.
Az a baj ,hogy a kezelő orvosok sem igazán veszik ezt komolyan persze tistelet a kivételnek,ez igenis komoly probléma amelyre szakszerű és megbizható segítség kell.