Amikor megszületik a pici, el sem tudod képzelni mekkora megpróbáltatás éri a szervezetedet. Már maga a szülés is rettenetes trauma. Utána pedig nincsenek hosszú heteid, hogy kipihend magad, hiszen ott lesz melletted életed értelme. Ő pedig minden percedet lefoglalja, még éjszaka is.
Egy idő után krónikus fáradtság alakul ki az anyáknál, ami figyelmetlenséghez és szétszórtsághoz vezet. Persze ezen az anyák túl tudnak lépni, hiszen aludni továbbra sem lesz lehetőséged.
A Georgia-i Egyetem tudósai több anyukát megvizsgálva megállapították, hogy az első évben közel 44 teljes napnyi időt nem alszanak az anyák. A szülők ugyanis az első időkben rövidke- két órás- intervallumban alszanak. Ezt sem biztos, hogy a mély alvás állapotában. Hiszen egy anya tudja a legjobban, hogy képes egy álom közben is felriadni a babája hangjára. Tehát a szenzoraid továbbra is működnek és vészhelyzetbe vannak állítva.
Sokan azt tanácsolják- aki teheti- a terhessége alatt próbáljon meg „előre” pihenni. A baba születése után pedig ha a pici alszik ragadjanak meg minden lehetőséget, hogy ők is lefeküdjenek.
A kutatók szerint, ha az anya sokáig nem piheni ki magát, az akár balesetekhez, súlygyarapodáshoz is vezethet.
Az alvásra tehát igenis szüksége van az anyáknak. A kutatás szerint az apák többsége besegít a párjuknak az első időszakban is. A férfiaknál ugyanis –meglepő módon- nem jelentkezik olyan erősen a fáradtság és az alvás hiánya.
Az azonban biztos, hogy a férfiak nagy része nem a munkahelyen fárad el. A fáradt férfiak szinte kivétel nélkül apukák voltak. A kutatók szerint a nőknek igenis időt kell adni a pihenésre. Szerintük ugyanis nagyon sok anya, míg a baba alszik akkor házimunkát végez, ahelyett, hogy alvással vagy épp csendes pihenővel töltené az időt.
Forrás: Motherly